Як налагодити стосунки з чужою дитиною

Ситуація, при якій виникає необхідність встановлення контакту з чужою дитиною, найчастіше має місце при повторних шлюбах або сожительствах. Жінка розлучається з чоловіком, дитина залишається в ній. Вона знайомиться, і її новому чоловікові доводиться будувати відносини в тому числі і з її дитиною. Та ж ситуація і з чоловіком, що мають сина чи дочку від першого шлюбу.

Зазвичай дитина після розлучення залишається з мамою, і в ситуації прийомного батька найчастіше виявляються чоловіки. Ситуація з прийняттям чужої дитини непроста. Але це необхідний і водночас важке для обох сторін процес, що потребує мудрості та терпіння. Шкода, що багато хто навіть і не намагаються встановити контакт, а ставляться до дитини, як до прикрого додатком.

Ситуації, коли доводиться встановлювати контакт з дитиною, можна розділити на 2 групи

 1. Коли дитина живе, наприклад, з мамою, а з новою дружиною батька зустрічається тільки по вихідним. Ця ситуація легше і для дитини і для нової батькової дружини. Нечасті контакти зазвичай не передбачають глибоких відносин. І багато нові партнери вибирають таку позицію – його минуле стосується тільки його, я втручатися туди не буду. Вони просто відмовляються від спільного дозвілля, надаючи татові зустрічатися з дитиною наодинці на нейтральній території. Ця неправильна позиція. Людину потрібно приймати повністю, разом з його минулим, з людьми, які йому дороги.
 2. Коли, наприклад, дитині доводиться жити з новим чоловіком мами під одним дахом. Тут все набагато складніше. Мама може опинитися між двох вогнів – між новим чоловіком і своєю дитиною. Причому, кожен з них може проявляти до іншого ревнощі і боротися (таємно чи явно) за мамине увагу. Перед ними стоїть важке завдання – стати одне для одного близькими людьми і скласти міцну сім’ю.

Основна роль в е тому процесі належить дорослому. Саме від нього залежить, як прийме його дитина, і які стосунки складуться у них в подальшому. Звичайно, складно полюбити чужу дитину, особливо, якщо він вже дорослий. Але це і не обов’язково. Якщо вийде любити – це чудово. Якщо ні – то, в будь-якому разі має бути повага.

Людина, що приходить у нову сім’ю, повинен розуміти, що вона (сім’я), існувала якийсь час до нього. В ній виробилися свої традиції, звичаї, звички, правила. Ці правила треба поважати. Якщо щось не подобається, не варто відразу вчити і перевиховувати. Цілком природно, що і дитина, може здатися невихованим, грубим, нестерпним. І іноді буває важко втриматися від бажання навчити неслухняного розуму. Але, перш ніж вчити і виховувати, необхідно стати авторитетом для дитини.

На процес встановлення контакту з дитиною впливають багато факторів:

 • вік дитини. Чим молодша дитина, тим легше встановити з ним контакт. Дитині теж простіше взяти і звикнути до людини з маленького віку.
 • ставлення дитини до нового партнера батьків. Якщо дитина достатньо доросла, щоб зрозуміти, що відбувається, то у нього може виникнути негатив по відношенню до вітчима. Він може вважати її причиною всіх бід. Тим більше, якщо інша сторона (тут колишній чоловік) буде налаштовувати дитину проти.
 • позиція мами. Деякі мами змушують дитину називати нового чоловіка татом. Дитина любить обох батьків. І налаштування його проти одного з них, призведе до внутрішнього конфлікту. Цей конфлікт буде виходити назовні, швидше за все агресією, і спрямована вона може бути саме на маму.

Буває таке, що мама повністю переключає свою увагу на партнера, дитина це бачить, страждає, і починає вважати вітчима винуватцем усіх бід.

Поради опинилися в цій непростій ситуації

 1. Не намагайтеся підкупити дитину. Багато хто помилково вважають, що якщо будуть задаровувати дитини подарунками, то завоюють його любов. Це тільки розвине споживацьке ставлення, але ніяк не буде сприяти повазі. Це не означає, що не можна дарувати подарунки. Можна. Але тільки в міру. Так само часто, як ви дарували б своїй дитині чи племінника.
 2. Не починайте відразу виховувати. Яким би «запущеним» не здавався вам дитина, стримуйте спокуса його повчати. Спочатку встановіть контакт, спілкування, станьте цікавим для дитини. Постарайтеся побачити в ньому щось позитивне, хороше. Воно точно є, просто треба це розгледіти. А коли ви зрозумієте, що дитина вас поважає і довіряє вам, можна тактовно вказати на те, що ви вважаєте неправильним.
 3. Не ведіть себе відсторонено. Не можна робити вигляд, що все, що стосується дитини, до вас не відноситься. Ви повинні бути сімей, а в родині завжди все спільне – і проблеми, і смутку, і в радості.
 4. Не намагайтеся бути в усьому хорошим. Це буде вашою слабкістю, а слабкість дитина не оцінить. Важливо поважати дитину і вимагати поваги у відповідь.

На замітку

 • радьтеся з дитиною, цим ви покажете, що його думка для вас важливо.
 • зробіть щось спільно, наприклад, підготуйте подарунок для мами. Спільні ігри і справи дуже зближують.
 • дізнайтеся, чим цікавиться дитина, і поспілкуйтеся з ним на цю тему. Ваш рейтинг в його очах одразу зросте.

Варто почитати:

Додати:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *