Як вибрати лопату

Ну що хитрого може бути в покупці лопати? Пішов та й купив, лопата – вона і є лопата… Так, багато хто так думають, не рахуючи лопату чимось особливим, над чим варто подумати. Та що там говорити, більшість купують першу-ліпшу лопату, тому що вважають її занадто примітивним інструментом, щоб вибирати.

А такий підхід в корені невірний, і зараз ми розберемося, чому.

Чому вибір лопати важливий

Все дуже просто. Лопата, дійсно, досить примітивний інструмент. Це просто вдосконалена палка-копалка, якою наші предки добували корінці з землі. Тому робота з лопатою передбачає фізичну роботу, притому довге. Найпопулярніший вид роботи з лопатою – скопування грядок або городу, і це займає чимало часу. Ось і уявіть себе з незручною, важкої лопатою в цій ролі. Думаю, вже через кілька хвилин почнуть боліти руки, потім спина… Ну а вранці наступного дня можна взагалі важко піднятися.

Ось так «неправильна» може призводити до втоми, а якщо повторювати це «вправа» регулярно і до остеохондрозу, хребетної грижі та інших «радощів» постійних клієнтів невропатолога. Не хочете в їх ряди? Тоді вибирайте «правильну» лопату.

Є ще один момент – лопати бувають різними за призначенням. Неправильний вибір у цьому плані теж може помітно знизити зручність роботи і її продуктивність. Наприклад, навряд чи варто штиковою лопатою кидати сніг – це просто марна праця. І навпаки, совковою лопатою марно копати землю… Це, звичайно, занадто перебільшений приклад, але насправді бувають лопати просто схожі по вигляду, але призначені зовсім для різних цілей.

Які бувають лопати

найпопулярнішим видом лопат можна вважати штикову – саме вона асоціюється у нас з цим словом. Такий можна копати лопатою землю, і це її основне призначення. Її штик спеціально загострений, щоб копати було легше, хоча бувають лопати і з прямим або закругленим багнетом. Тому при покупці варто подивитися на форму багнета – чим він заостреннее, тим легше буде копати.

Крім того, штикові лопати бувають не тільки сталі, але з титану. Сталеві дешевше, але важче. Титанові дорожче, але легше. Крім того, до титанової лопаті земля погано прилипає, і копати нею легше, так і догляду за нею майже не потрібно, на відміну від сталевої. Якщо є можливість, то титанова лопата, звичайно, буде більш вдалою покупкою.

Другим поширеним типом лопат можна вважати совкові. Їх призначення – перекладання сипучого матеріалу, тому у них є широкий лоток з загнутими краями, щоб менше прокидалося. Совковою лопатою можна вантажити сміття, щебінь, вугілля, пісок і т. п. Ця лопата не призначена для копання, тому у неї край прямий і не загострений.

Головні особливості совкової лопати, на які потрібно дивитися при купівлі – розмір лотка і його матеріал. Від розміру буде залежати продуктивність роботи, але занадто велику лопату теж не варто купувати – тверезо оцінюйте свої сили, адже вона буде важкою. На вагу лопати впливає і матеріал, з якого вона виготовлена, а він буває різний – від сталі до пластмаси. Подумайте, для яких робіт ви купуєте лопату. Наприклад, набирати пісок або щебінь пластикової лопатою – сумнівне задоволення, і вона прослужить недовго, на відміну від сталевої. Але і до сталевий придивіться. На жаль, в гонитві за економією металу, лоток лопати часто роблять занадто тонким, особливо в місці кріплення держака, і в цьому місці лопата просто ламається. Якщо місце кріплення держака посилено більш товстим металом, то це хороша лопата.

Буває ще дуже багато видів лопат, але всі вони в основному схожі на штикову або совкову, лише відрізняються за призначенням. Наприклад, лопата снігоприбиральна – різновид совкової, тільки вона більш широка і робиться в основному з фанери або пластмаси. А є лопата для копання канав – щось середнє між совковою та штиковою лопатою. Вона широка, як совкова, і має загострений край, як штикова, тому нею зручно підкопувати землю і одразу викидати. Вибір конкретного виду лопати залежить від виду робіт.

Вибираємо лопату

З видом лопати ви визначилися, пора в магазин. У самому справі, вибираючи лопату, потрібно потримати її в руках, відчути її вага і зручність. Але є ще деякі моменти, на які потрібно звернути увагу. Ось вони:

  1. Кріплення держака. Краще, якщо держак кріпиться пружинним затиском, ніж шурупом або цвяхом. Так надійніше, та й держак прослужить довше.
  2. Місце кріплення держака – воно повинно бути підсилене. У штыковых лопати в цьому місці хвилеподібна форма полотна надає йому підвищену міцність. В совкових ж про це часто забувають, і це лопата в цьому місці часто ламається.
  3. Матеріал лопати. Сталь, титан, пластик, дерево – для різних цілей різний матеріал. Але враховуйте навантаження, яку ви будете прикладати до лопати. Перевірте якість лопати, придивіться, акуратно спробуйте зігнути її. На жаль, іноді лопата ламається дуже швидко із-за неякісного матеріалу, або невиправдано тонкого.
  4. Форма черешка. Держак буває рівний або зігнутий. Найчастіше зустрічається рівний, але якщо є вибір, то тримати лопату в руках, оцініть, як вам буде зручніше. Деяким більше подобаються вигнуті живці – кажуть, копати з ними легше і менше втомлюєшся. Це справа індивідуальна і вимагає особистої перевірки.
  5. Матеріал черешка – він теж буває різним. Живці роблять з дерева, алюмінію, пластику. Дерев’яний держак дешевше, але може мати занози, так і надійність його не дуже висока. Тут теж варто потримати в руках, оцінити по вазі, по зручності. До речі, пластикові живці зараз теж досить міцні, хоча на сильному морозі ризикувати їм не варто – тут краще дерев’яний. До речі, для морозної погоди і металевий держак не дуже зручний, навіть прогумований – завжди є ймовірність приморозить ділянку шкіри…
  6. Наявність рукоятки. Іноді на кінці держака є рукоятки різної форми. Їх зазвичай можна зняти, при бажанні. Але рукоятки придумали не дарма – вони насправді полегшують роботу. Тому тут знову-таки потрібно потримати лопату в руках, щоб перевірити, наскільки ця зручна рукоятка. Вони бувають у формі T, D, C, і тут все індивідуально.
  7. Довжина черешка. Лопату потрібно вибирати по зростанню. Знову візьміть лопату в руки і уявіть, як ви будете нею працювати. Якщо держак занадто короткий, то вам доведеться весь час перебувати в напівзігнутому стані, і болі в спині через 5 хвилин забезпечені… Занадто довгий держак не так небезпечний для здоров’я, але теж не дуже зручний.

Ось основні моменти, на які потрібно звернути увагу. Адже погана лопата може дуже вплинути на здоров’я, особливо якщо користуватися нею доводиться часто і довго. Хороша ж, навпаки, принесе радість від фізичної праці.

Варто почитати: