Які рослини краще саджати для озеленення садової ділянки

Озеленення наших міст, селищ і сіл приділяється велика увага. Адже зелені насадження не тільки красиві: вони захищають від пилу, вітру, шуму, оберігають від палючих променів сонця, очищають повітря, покращують мікроклімат.

Робота на садовій ділянці або на городі, перебування на свіжому повітрі – здорова розрядка для організму людини. Вона вимагає участі майже всіх м’язів тіла, посилює діяльність серцево-судинної і видільної систем. Поліпшується вентиляція легенів, в організм надходить більше кисню, посилюється обмін речовин.

Для роботи в саду зовсім не обов’язково володіти великою фізичною силою або бути дуже здоровим. При різноманітті садових робіт завжди можна підібрати справу по силам і літнім людям, і людям з ослабленим здоров’ям; треба тільки попередньо порадитися з лікарем. Систематична посильна робота на свіжому повітрі, що виконується без напруження, тільки зміцнить здоров’я, поліпшить загальне самопочуття.

При розбивці саду слід мати на увазі, крім суто практичного боку, і іншу – естетичну. Хоча вміло, розплановані посадки плодових дерев і чагарників самі по собі радують око, особливо в пору цвітіння і дозрівання плодів, кожному хочеться мати на ділянці і красиві запашні квіти, які можна зрізати для букетів, і тінистий куточок, де приємно відпочити в спекотний літній день.

Треба ширше застосовувати так зване вертикальне озеленення! За допомогою витких рослин можна повністю обплести паркан; це красиво і в той же час частково захистить ділянку від запилення.

Які ж виткі рослини брати для озеленення садової ділянки? Звичайно, такі, які б при мінімальному догляді (головна увага – вирощування фруктів та ягід) швидко росли і були красиві.

В умовах середньої смуги слід брати невибагливі рослини, які можуть бути висаджені прямо в грунт і зимувати в ньому. З однорічних такій умові відповідають, насамперед, турецькі боби. При посадці на сонячній стороні вони невибагливі до грунту, ростуть дуже швидко, досягаючи 3 метрів висоти, і цвітуть з червня до заморозків. Іпомея (берізка) при висадці в грунт зростає повільніше, ніж при висаджуванні розсадою, і більш вимоглива до грунту. З багаторічних добре розмножується висаджуванням насіння прямо в грунт сонцелюбива березка (калістегія), що досягає 4-5 метрів висоти і цвіте з червня по вересень.

Висаджувати багаторічні рослини, що зимують у грунті, слід тільки там, де біля будинків під дахами зроблені ринви, відводять талу і дощову воду в труби. Якщо таких жолобів немає, вода, стікаючи з даху прямо на рослини, може їх пошкодити.

добре зимуючим багаторічників відноситься аконіт в’юнкий і тладіанта, даурський і канадський плющ, земляна редька (апиос), хміль звичайний. Для зеленої огорожі вздовж паркану або навколо альтанки, крім витких рослин, беруть невибагливий багаторічник золоті кулі (рудебекия) з швидко зростаючими однорічними пагонами, що досягають 1,5-2 метрів. Густу мальовничу живопліт утворює багаторічник гречка японська, однорічні пагони якого часто досягають 2-3,5 метра.

Для озеленення стін рекомендуються також шпалерні посадки плодових дерев і чагарників. Завдяки близькості до більш теплим, ніж повітря, стін будинків, особливо зверненим на південь, південний захід і схід, шпалерні посадки знаходяться в більш сприятливих умовах теплового режиму та захисту від вітру, а це допомагає рясному цвітінню, кращому запиленню, збільшенню врожайності і поліпшенню якості плодів.

При шпалерних посадках вивільняється площа, яка може бути використана під квітники та посадку неплодовых дерев. Їх краще садити з краю ділянки: вони будуть захищати від пилу, якщо ділянка межує з вулицею або проїжджою дорогою, і від холодного північного і північно-східного вітрів.

Для створення високих і щільних огорож, мабуть, найбільш підходить бузок. Темно-зелене листя її покривають кущ від самого заснування, не змінюють свого кольору до пізньої осені і до того ж добре затримують пил. Бузок зручна і для пристрою тінистих куточків.

Що стосується озеленення прибудинкових ділянок, то тут планування посадок ще більшою мірою залежить від особистих смаків власників і визначається величиною ділянок і розташуванням будівель.

Але деякі загальні положення все ж можна рекомендувати. У сільських і дачних селищах житловий будинок поміщається зазвичай на деякій відстані від проїжджої частини вулиці. Як правило, ділянку між вулицею і переднім фасадом будівлі відводиться під палісадники, а плодовий сад і город розташовуються за будинком.

Палісадники захищають житлові будівлі від пилу, шуму, вітру. Тому слід вибирати такі породи чагарників і дерев, сучки та гілки яких утворюють частий палітурка з густим листяним покривом. Вони повинні відповідати місцевих кліматичних і ґрунтових умов, швидко зростати, бути тіньовитривалими, якщо розташовані в тіні, светолюбивыми, якщо ростуть на сонці. Палісадник слід обсадити щільною загорожею, наприклад бузком, жовтою акацією, жасмином, спіреєю, жимолостю і тому подібними чагарниками. У другому ряду, особливо зі сторони вулиці, можна посадити в’яз, тополя чорний, липу.

В’яз – швидко зростаюче дерево з красивою густою кроною і досить стійкий по відношенню до газів. Його листя володіють хорошими пылезадерживающими властивостями. Тополя чорний теж стійок, швидко зростає і не втрачає красивою зеленого листя до пізньої осені. Але висаджувати краще чоловічі екземпляри тополі, інакше не уникнути тривалого забруднення повітря пухом під час плодоношення. Бальзамічна тополя, який швидко і добре приживається, садити не слід: в середині літа його і без того негуста листя жовтіє і опадає. Липа росте більш повільно, але вона дуже хороша в пору цвітіння і корисна як медонос.

На великій ділянці можна знайти місце і для берези з її прозорою кроною, не втрачає своєї принадності і після опадання листя, і для клена та ясена, прикрашають ділянки різноманітною забарвленням листя в залежності від пори року.

При оформленні палісадників не забувайте і про квіти, які при вмілому підборі можуть утворити барвистий килим, квітучий буквально від снігу до снігу.

Треба взяти за правило: жоден клаптик землі, вільний від дорожніх покриттів, як би він ні був малий, не залишати без зелені! В кожному дворі повинні бути якщо не тінисті дерева, то хоча б альтанки, повиті кучерявими рослинами. А все не покриті асфальтом ділянки землі, особливо між фасадами будівель і тротуарами, слід перетворити на зелені газони. Зелена трава не тільки захистить від пилу, але і створить кращі температурні умови, так як повітря над газоном нагрівається менше, ніж над асфальтом або над голою землею.

Варто почитати: