Актіномікоз: опис та причини хвороби

Актіномікоз – це хронічне інфекційне захворювання, що викликається розгалуженим бактеріями – актиноміцетами. В організмі людини цей вид бактерії населяє порожнину рота і шлунково-кишковий тракт. При актиномікозі характерно розвиток актиномиком (гранульом), абсцесів і нориць.

Хто може захворіти актіномікозом?

Основна причина променисто-грибкової хвороби (актиномікозу) – проникнення в організм актиноміцет в результаті вдихання або ковтання разом з пилом (при виконанні такої сільськогосподарської роботи, як обробка зерна, або при вживанні в їжу сирих зерен з колосся), а також через слизові оболонки порожнини шлунка, рота або пошкоджену шкіру.

Потім при зниженні опірності організму, яке може бути викликане різними захворюваннями (діабет, туберкульоз і так далі), а також вагітністю, гриб в тканинах утворює інфільтрат, оточений грануляціями. З плином часу процес розвивається, залучаючи навколишні тканини.

Актіномікоз може бути викликаний також травмами порожнини рота, періодонтитом. Також дане захворювання може бути ускладненням після хірургічного втручання, виразки дванадцятипалої кишки, поранень кишечника і так далі.

Відомі наступні форми актиномікозу:

  1. Шийно-лицева, що є результатом поширення бактерії-збудника з хронічних вогнищ інфекції в роті і глотці в підшкірну клітковину. На куті нижньої щелепи або на шиї з’являються глибокі безболісні ущільнення, в результаті нагноєння яких утворюються нориці. Ця форма захворювання може супроводжуватися гарячковими станами або ознаками місцевого запалення. Ускладненням шийно-лицевої форми актиномікозу може бути запалення оболонок головного мозку
  2. Торакальна. Розвивається при поширенні збудників з вогнищ на шиї і в стравоході або при їх вдиханні. При цьому актіномікоз вражає легені, плевра, ребра, серце, великі судини, середостіння, прикореневі лімфатичні вузли.
  3. Абдомінальний. Розвивається в органах черевної порожнини при різних запальних процесах в організмі. Формуються свищі; можливий розвиток абсцесів печінки
  4. Генералізована форма. Означає ураження шкіри (свищі), печінки, нирок, головного мозку.