Сучасні методи лікування псоріазу

В процесі власного життя людина практично не замислюється про своє здоров’я, адже світ диктує людям свої досить жорсткі умови життя: стрес, неправильне харчування, неспокій, суєта. Все це потроху вбиває організм, роблячи його слабкіше і слабкіше. І тільки тоді, коли з’являється якесь невиліковне захворювання, людина замислюється над тим, який спосіб життя він веде і починає щось міняти. І дуже шкода, але в деяких випадках вже нічого не можна змінити. Ось, наприклад, псоріаз – це хронічне шкірне захворювання, яке характеризується появою на тілі людини шелушащихся сверблячих бляшок різних розмірів. Звичайно, сучасні методи лікування псоріазу допоможуть залікувати симптоми, але, на превеликий жаль, ще ніхто не знає, як повністю від нього вилікуватися.

Що люди знають про псоріаз

Чому виникає це захворювання, лікарі не знають. Але сьогодні всі вчені сходяться в тому, що псоріаз – це мультифакторная хвороба, тобто в її основі лежить цілий комплекс причин: розлади ендокринної і імунної системи, нервові зриви, поганий обмін речовин, спадковість і так далі. Говорячи про псоріазі, єдине, про що можна сказати з упевненістю – це те, що псоріаз не є інфекційним або вірусним захворюванням, отже, заразитися від іншої людини цією хворобою не можна.

Як виявляється захворювання

Починається псоріаз гостро, і з самого початку дуже нагадує алергію. Шкіру людини покривають круглі, трохи випуклі плями, що мають чіткі межі та розмір до трьох сантиметрів (у діаметрі). Найчастіше висипання з’являються на ліктьових згинах, на руках або на шкірі голови. Як відрізнити псоріатичні висипання від звичайної алергічної висипки? Дуже просто. Псоріатичні плями покриті зверху лусочками, які мають сріблясто-білий колір, е якщо ці лусочки зняти, то під ними з’являються крапельки крові. Якщо такий домашній діагностичний метод дав позитивний результат, то слід негайно йти до лікаря, який, пам’ятаючи про те, що захворювання може розвиватися з різних причин, призначить адекватне комплексне лікування.

Якими методами лікують псоріаз

Як вже з’ясувалося, лікування цього захворювання завдання зовсім не легка, але все-таки сучасні методи лікування псориза є досить ефективними. Ними, на жаль, не зможуть повністю вилікувати людину, але вони допоможуть прибрати лущення, свербіж і зроблять плями менш помітними, що значно покращить якість життя хворої людини.

Лікування захворювання, як правило, є комплексним, тобто включає в себе загальну і місцеву терапію, поєднуючи їх з різними фізіотерапевтичними процедурами. Враховуючи те, що псоріаз – це хвороба, що протікає в кількох стадіях, лікування може залежати від того, в якій стадії хвороби знаходиться людина. Крім цього, псоріаз можна розділити на кілька форм (вульгарну, пустулезную, ексудативну, артропатическую або эритродермическую), що теж впливає на вид лікарської терапії та тривалість лікування.

Серед сучасних методів лікування найбільш ефективним є світлолікування псоріазу. Світлолікування включає в себе проведення наступних процедур.

  1. Фотохіміотерапія (ПУВА) – заснована на впливі на людину ультрафіолетових променів зовні, а фотосенсибилизирующих речовин зсередини.
  2. Селективна фототерапія – це вплив довгохвильових і средневолновых УФ-променів.
  3. Фототерапія УБф-променями – для лікування використовуючи тільки промені з короткою довжиною хвилі.

Лікувальний ефект світлолікування повністю залежить від глибини проникнення ультрафіолетових променів на шкіру людини. Власне кажучи, ультрафіолетове випромінювання (у комбінації з медикаментозною терапією, природно) пригнічує надмірне поділ кератиноцитів, впливаючи на різні стадії їхнього розвитку, тим самим, покращуючи вигляд шкіри і самопочуття людини. Слід сказати про те, що ультрафіолетом повинен лікувати тільки лікар. Ніякого самолікування, адже маленькі дози таких променів є лікувальними, а великі тільки погіршують стан хворого, провокуючи ще більше лущення шкірного покриву.

Сучасні лікарі, крім світлолікування, для лікування псоріазу використовують кріотерапію. Кріотерапія – це метод, заснований на короткочасному впливі холодного агента на яку-небудь ділянку людської шкіри. Тобто людині можуть припікати псоріатичні висипання холодним азотом або ж його можуть відправити у кріосауну (тоді холод буде впливати на все тіло).

Нарівні з кріотерапією хворого на псоріаз можуть прописати плазмофорез. Це процедура, яка допомагає очистити кров. При її проведенні з людського кровотоку забирається трохи плазми, а на її місце відправляються різні розчини (донорська плазма, колоїдні розчини і так далі). Таким чином, разом з плазмою, з крові видаляються частина токсинів.

Ну і, звичайно, ніхто не скасовує медикаментозну терапію. Для лікування псоріазу застосовуються глюкокортикоїдні, цитостатичні або кортикостероїдні препарати, а також ароматичні ретиноїди. Але нарівні з застосуванням препаратів потрібно правильно харчуватися, відновлювати структуру шкіри за допомогою грязеотерапии, медових ванн і так далі, а також займатися зрівноважуванням нервової системи. Адже нервові зриви можуть тільки погіршувати стан хворого.

Загалом, підбиваючи підсумки, треба сказати, що псоріаз, на жаль, можна тільки залікувати, тому що людський організм зберігає «пам’ять» після цієї хвороби у вигляді різних зовнішніх і внутрішніх змін, тобто рецидивувати хвороба може коли завгодно. Але правильне сучасне лікування і ведення правильного способу життя можуть значно поліпшити якість життя хворої людини, що, саме по собі, вже дуже важливо.