Як складати ребуси?

Інтелектуальні ігри – приємне і корисне розвага. Правда, ми якось звикли розгадувати загадки, придумані іншими людьми. Сканворди і кросворди з газет, і складання пазлів, і кубик Рубіка – все це дійсно чудово. Але чому б вам не проявити трохи більше творчості? Можна не просто вирішувати головоломки, їх можна самостійно створювати. Але придумати судоку або кросворд досить складно. А ось складання ребусів – легке і веселе заняття. Треба тільки знати основні принципи, за якими вони робляться.

Основа будь-якого ребуса – це картинки. Найпростіший ребус можна скласти, якщо слово, яке ви хочете загадати, розбивається на два або більше слів. На зображенні вище ми бачимо кита і ялинку. Кіт + ялинка = кітель! Якщо ви не дуже добре малюєте, це не біда. Головне, щоб картинки були впізнавані. Зобразити ялинку так, щоб ніхто не сплутав її з березою, може кожен. А кити малюють, як рибку, з тією лише різницею, що з голови у нього піднімається водяний фонтан. Пам’ятайте: одна і та ж картинка може позначати різні слова. Наприклад, намалювавши бика і віконце, отримаєте ребус «волокно». Чому так? Тому що бика можна назвати і волом! Ще одна хитрість – в Росії допускається заміняти в книгах літеру Е на букву Е, а значить, зображення, скажімо, собаки може бути позначенням складу «пес», хоча вимовляється «пес». Можна зображати навіть те, що ну ніяк не намалюєш! Наприклад, «струм» зображують у вигляді блискавки. А якщо хочете грім, то малюйте блискавку, вилітає з хмари! До речі, в поєднанні з кісточкою, яку теж досить легко намалювати, вийде грім + кістка = «гучність».

Ще один простий прийом выдумывания ребусів – дописувати літери слів. У багатьох словах всередині як би «заховано» якесь інше слово. Наприклад, додавши дві буковки до зображення будинку, можна отримати промисловий об’єкт під назвою «домна». Цей прийом відкриває нам масу можливостей! Буква + морда кішки = худобу. Буква М, після неї зображення раку (чи зможете ви його намалювати?) – це морок! Морда лисиці, за нею йде літера Т – це лист. Загальне правило – якщо букву треба додати спочатку, пишіть її зліва від картинки, а якщо в кінці – то справа. І ще одна особливість: доданих літер не повинно бути занадто багато. В ідеалі – одна-дві. Ну, максимум, три! Якщо ви раптом вирішите зашифрувати слово «пестициди», загадавши три літери у вигляді собаки (пес=пес), а решта дописавши від руки, це буде зовсім нецікаво!

А що робити, якщо вам від слова потрібно, навпаки, відняти одну-дві буковки? На допомогу прийдуть коми! Кожна означає «мінус одна літера». Як це працює? Теж просто!

Кома зліва від картинки забирає букву на початку слова. Кома праворуч від картинки – забирає букву в кінці слова. Ось тут я спробувала намалювати годинник. Вони, звичайно, вийшли досить-таки безглуздими, але не в тому справа! Головне, їх можна впізнати. Ну, а кома праворуч від годин забирає одну букву, і виходить «час». Якщо б ми ще зліва додали таку ж кому, тоді від годинника вже залишився б тільки «ас». Але і тут вам не слід надмірно захоплюватися! Можна зменшити одну, дві, три букви – це нормально. А от якщо ви збираєтеся «відпиляти» комами половину довгого слова, ваш ребус знову буде безглуздим і нецікавим. Лаконічність, удавана простота, ось у чому хитрість!

Пам’ятайте, що одне і те ж поняття можна зобразити по-різному. Припустимо, ви хочете зашифрувати «роги», намалювавши дорогу і віднявши «до» двома комами. Але дороги бувають різні! Хочете – зображуйте стежку в полі, а хочете – рейки зі шпалами! Все це – одне і те ж, «дорога». Нехай відгадник гарненько подумає! Так, до речі, на відміну від знаків пунктуації, коми в ребусах пишуть не знизу, а зверху.

З вим’ям – це вже не бик. З вим’ям – це вже корова! Але чому над нею дивні букви з хрестиками? Тому, що я намагаюся загадати слово «караван». Але ж у слові корова – всього одна літера А, а в слові караван їх цілих три. Щоб виправити справу, я і прошу замінити на А. Дві букви Про зачеркиваем – дві літери А додаємо. Ну, і під кінець промальовуємо букву Н. Готово, караван може вирушати в подорож!

А що, якщо вам потрібно викинути букву слова, нічим її не замінюючи? Зачеркиваем, ось і всі справи! Наприклад, щоб загадати «мак», пишемо над зображенням маяка букву Я і її перекреслюємо хрест-навхрест! А слово «сват» можна загадати, намалювавши сову, додавши до неї справа букву Т, а над головою у сови зобразивши перекреслену букву О. Все, як бачите, досить просто! Але краще не замінювати більше однієї-двох літер.

Є можливість додати букву в середину слова? Так, є! В такому випадку її треба домалювати зверху, у своєрідній «галочці», що позначає вставку. Якою б приклад вибрати? Ну, припустимо, хочемо ми загадати слово «лунка». Хто у нас там посміхається у всі небо? Звичайно ж, це місяць! А буква До додається в середину слова.

А ще замість слів можна використовувати цифри! Існує безліч класичних, і майже всім набридлих, варіацій на дану тему. Наприклад, 100 м – в даному контексті не сто грамів чого-небудь, а «стіг»! Набила всім оскому і сорока – цифра 40 + літера А. Такий ребус можна загадувати, хіба що, дітям, для яких він ще в новинку. Та й, в принципі, всі варіанти з числом 100 нав’язли в зубах у людей. Але це не означає, ніби з ребусів з числами нічого неможливо вичавити! Малюємо, приміром, п’ятірку. Додаємо до неї справа одну кому, і приписуємо дві буковки – КА. П’ять без м’якого знака, плюс ще дві буковки, і у нас виходить «п’ятка». Двійка може бути не тільки двійкою, але і парою, отже, 2Д = парад. Одиниця – це і «один», і «кількість». З нею легко і слово «батьківщина» загадати (р-1-а), і «школа» (ш-1-а). З числом 12 можна загадати прикметник «дужий», адже 12 називають не тільки «дванадцять», але і «дюжина»! Малюємо одиничку, з нею поруч двійку, дві коми та літеру Ї. Готово! Загалом, фантазуйте…

Дуже цікаво загадувати слова, в яких є склади «під», «над», «за», «на» та інші – символізують розташування частин щодо один одного. Ось, скажімо, що це за слово зашифровано на малюнку внизу? Назва річки – Дон? Зовсім ні! Тут мова йде про «піддоні», тому що буква Н знаходиться під складом «ДО». Несподівано, правда?

В принципі, це всі основні правила складання ребусів. Малювання картинок, кожна з яких стає частиною загаданого слова. Додавання і прибирання літер в кінці і на початку, заміна та додавання букв в середині. Використання різних чисел, а також розміщення елементів відносно один одного. Але, якщо включити уяву, з їх допомогою можна скласти велику різноманітність ребусів!

На закінчення – остання порада. Якщо ви малюєте ребус для дитини, використовуйте лише ті образи, які будуть йому зрозумілими. Наприклад, значок ноти ДО він навряд чи дізнається. Так що для позначення цього складу краще використовувати будинок з відібраною буквою М. А от незнайомі слова, на кшталт «вола», використовувати можна. Нехай маленький чоловічок розширює свій словниковий запас. Тільки пам’ятайте, що для розгадки йому знадобиться ваша допомога.