Як впливає фізичне навантаження на роботу серця?

Серце навіть в стані відносного спокою скорочується близько 100000 разів на добу, перекачуючи понад 8000 літрів крові. Під час фізичної напруги навантаження на серце може підвищуватися в 3-6 разів.

Щоб виконати таку роботу, в м’язових клітинах серця згорає в 16-20 разів більше енергетичних матеріалів, ніж у більшості інших функціонуючих органів.

У середньому маса серця складає лише 0,4 відсотка ваги тіла, і разом з тим воно витрачає від 7 до 20 відсотків всієї енергії, утвореної в організмі.

Як практично здійснюється весь цей енергетичний процес

Поживні речовини приносяться з кров’ю по кровоносних (коронарним) судин серця. Сюди в звичайних умовах надходить близько 6-10 відсотків всієї крові. Таким чином, м’яз серця отримує багато поживних речовин, теплова енергія яких перетворюється в механічну роботу серця.

Коли у людей, що займаються фізичною працею, спортом, добре тренованих, підвищується навантаження, збільшується інтенсивність роботи, до серця притікає більше крові надходить більше поживних речовин і вони повніше використовуються.

Інша картина спостерігається у тих, хто мало рухається, нехтує фізичною зарядкою, ходьбою, спортом. У них при значних навантаженнях серце починає працювати з більшою силою, а нетреновані судини погано розширюються, приплив крові збільшується мало. Внаслідок цього кровопостачання серця відстає від зрослих потреб у поживних речовинах. Такий стан називається відносної коронарної недостатністю. Оскільки серце отримує мало крові, м’яз серця голодує, порушується його функція.

Коронарна недостатність може виникати не тільки при фізичному напруженні, але і під час спокою, коли людина не виробляє м’язових зусиль. Найчастіше такі явища спостерігаються у людей зрілого віку, якщо вони хворі атеросклерозом і у них звужені судини, що живлять серце. Такі судини набувають здатність легко стискатися під час неприємних переживань. Звуження коронарних судин, зменшення припливу крові, а, отже, і енергетичних матеріалів до серця,- ось причини, що викликають стенокардію та інфаркти міокарда.

Для попередження інфаркту і нападів стенокардії велике значення мають позитивні емоції – почуття радості, задоволення, дружня обстановка на роботі, в сім’ї. Не менш важливо налагодити раціональний режим праці, відпочинку, харчування. Поряд з ліками рекомендуються заняття лікувальною гімнастикою. Вона сприяє поліпшенню постачання серця кров’ю, зміцнює нервову систему, зменшує схильність до спазмів судин.

Значно складніше відновлюється кровопостачання серця у перенесли інфаркт міокарда, особливо у нетренованих людей.

Судини серця з’єднані між собою більш дрібними судинами – анастомозами. Особливо важливі для функції серця межартериальные анастомози. Тепер уявіть собі, що виник інфаркт міокарда і до якоїсь частини м’язи серця не надходить кров за основним судині. Дуже важливо, щоб у такому випадку більше крові потрапило сюди по анастомозах від артерій здорових ділянок серця. Якщо такі з’єднують артерії добре розвинені і швидко включаються в роботу, інфаркт буде протікати порівняно легко, функція серця порушиться мало.

У період відновлення функції серця можливе застосування індивідуально дозованої лікувальної гімнастики. Під впливом поступово зростаючих фізичних навантажень швидше розвиваються анастомози, збільшується кровопостачання серцевого м’яза, а, отже, його сила. Серце швидше і повніше відновлює працездатність.