Як визначити якість питної води?

Вода – є невід’ємною частиною нашого життя, другий за важливістю, після кисню, з’єднанням, завдяки якому людина існує. Без води живий організм може прожити 3-4 дні, після чого настає зневоднення. У води немає запаху, яскраво вираженого смаку, кольору і калорій, як же тоді визначити якість питної води? У даній статті ми розповімо, як дізнатися, яку воду ми п’ємо – корисну або небезпечну для здоров’я.

За затвердженими державними стандартами (Санпін, Дсту) якість води визначає вміст у ній біологічних і хімічних компонентів, а також її органолептичні властивості. Хімічні показники води полягають в утриманні таких речовин: алюміній, бор, барій, нітрати, свинець, ртуть, цинк, мідь, рН (водневий показник), нафтопродукти, ПАР, жорсткість і багатьох інших. Біологічні показники води складаються з наявності різних мікробів і бактерій.

Вода, придатна для пиття, ділиться на 3 основні категорії: першу, вищу, воду централізованого водопостачання. Всі ці категорії води безпечні і нешкідливі для здоров’я людини. Вода центрального водопостачання – це звичайна вода з-під крана, яка є у кожного вдома. Вода першої категорії (а також вищої) видобули з підземних джерельних або артезіанських джерел. Така вода захищена від будь-яких хімічних і біологічних забруднень. Більше того, вода вищої категорії збагачена солями та мінералами, тому після її використання може залишатися осад.

«На око» визначити властивості води майже неможливо. Чистоту води ми можемо визначити за її естетичним властивостям – якщо немає запаху і смаку, то воду можна пити.

Підвищений вміст солей кальцію легко визначити за накипу в чайнику, а надмірний вміст заліза покаже специфічний смак води. Інші шкідливі речовини (ПАР – поверхнево-активні речовини) визначити у воді дуже важко.

У домашніх умовах перевірити якість води можна наступним способом: налийте певну кількість води в прозору ємність (відмінно підійде акваріум), і дайте їй постояти 1-2 дні. Воду низької якості Ви визначите відразу, на білому тлі вода буде каламутного зеленого кольору. Через 2 дні на дно ємності випаде осад на стінках буде наліт на поверхні води можуть з’явитися маслянисті плями.

Щоб дізнатися, що ж за воду ми п’ємо, її потрібно перевірити на склад. Тому тільки проведення аналізу води згідно з ГОСТом якості дасть Вам впевненість, що вода безпечна для здоров’я.

Де ж можна провести аналіз води? У санітарно-епідеміологічній станції або в спеціалізованих незалежних лабораторіях (вони знаходяться в наукових установах). При зверненні в ту чи іншу організацію, обов’язково переконайтеся, що дана лабораторія акредитована і її методики дослідження відповідають Держстандарту Російської Федерації.

Аналіз води може бути проведений 3 способами:

  • скороченим (базовим);
  • повним;
  • специфічним (залежить від певних потреб замовника).

Вартість дослідження буде залежати від вибору лабораторії і виду проведеного аналізу.

Повний аналіз води рекомендують проводити тим, у кого є дачні ділянки і необхідно дізнатися, який джерело води безпечний для споживання.

Питна вода, яка продається в магазинах і на розлив, повинна перевірятися на радіаційну безпеку і безпеку мікробіологічних та паразитологічних показників. Якщо Ви купуєте воду для пиття в магазинах, то вибирайте відомі, а головне, що зарекомендували себе виробників. У цьому випадку Ви можете бути впевнені, що вода абсолютно безпечна для здоров’я Вашої сім’ї, і Ви з задоволенням будете вживати її в щоденному раціоні.